sexuell hälsa

Penetration orsakar mig smärta


sexuell hälsa Penetration orsakar mig smärta
Anonim

Fråga

Min man och jag har haft ett underbart sexliv. Vi har aldrig haft problem förrän för tre år sedan när han tog tabletter för att sänka kolesterol vilket ledde till att vi inte hade sex i ungefär ett år.

När vi försökte igen fann jag det väldigt smärtsamt - inte genom torrhet, för att det sköts om med en gel.

Men det känns som en mycket fin ring runt utsidan av skeden - så bra är det som en bit nylon.

Det är som att klippas med en kniv på penetration.

Jag har hört talas om vaginismus men det är inte det jag känner. Kan du förklara det?

Svar

Jag är ledsen att höra detta har hänt.

Låt oss börja med medicinen som din man tog. Säger du att det gjorde honom impotent ett tag? Visst kan en hel del medicinskt föreskrivna läkemedel göra det, även om det är mycket sällsynt med kolesterolsänkande medel.

Så när du återupptogs efter ett år var din vagina verkligen ute av träning.

Dessutom var du då några år förbi klimakteriet. Oundvikligen skulle du därför ha en liten grad av vaginal krympning - särskilt eftersom det verkar som om du inte är på hormonbehandling (HRT).

Min gissning (och låt oss komma ihåg att jag inte har granskat dig!) Är att du förmodligen behöver några av det kvinnliga hormonet östrogen som appliceras runt öppningen av din vagina ett tag.

Det finns också en möjlighet att du har ett ganska nyligen upptäckt tillstånd som kallas "vulvodynia", där öppningen av vagina blir extremt känslig och öm.

Men vad du behöver göra nu är att gå till en läkare eller en familjeplaneringsklinik eller en klimakterium eller en klinik för genitourinary medicine (GUM).

De kommer att undersöka dig och ge dig bra råd - för att få din vagina i toppläge igen.

Lycka till.

Med vänliga hälsningar

Dr David Delvin, GP

Läkares Råd