hud och hår

Förlora hudfärg

hud och hår Förlora hudfärg
Anonim

Fråga

Jag förlorar min hudfärg i mitten på min mage. Det började med en mörk fläck, då har jag började förlora färgen runt om i stället.

Den mörka fläcken är något mörkare än min normala hudfärg. Jag har också märkt att mina hår på det drabbade området blir vit också.

Vad kan jag göra för att stoppa detta? Finns det någon behandling jag kan ha?

Jag lider av torr hud så jag har börjat ta ett vitamin för huden, men sedan dess har jag tagit detta vitamin, min urin är gul. Vad betyder det här?

Svar

Först och främst vitamintabletter med många B-grupp vitaminer gör din urin gul. Det här är inget att oroa sig för.

Det finns en chans att din hudförlust orsakas av en svampinfektion.

Det är bäst att gå och se din läkare - om det är så kan det lätt behandlas med en kräm eller en tablett.

Med vänliga hälsningar

Medicinska laget

Läkares Råd