öra näsa och hals

Ger min medicin en torr hals?

öra näsa och hals Ger min medicin en torr hals?
Anonim

Fråga

Jag har tagit frusemid, zocor, enalapril och aspirin i några år.

I bästa delen av ett år har jag lidit av torrhet i halsen, som jag bäst kan beskriva som känsla som om jag har damm på baksidan av halsen.

Det har blivit alltmer sämre under de senaste månaderna. Jag hostar i ett försök att rensa men det kräver viss kraftig hosta för att uppnå lättnad, men det hindrar inte heller torrheten längre.

En dag passerar inte utan denna nästan konstanta irritation. Min GP informerar mig om att problemet är en bieffekt av min medicinering.

Finns det ingen alternativ medicin som kan ordineras?

Svar

Torrhet i halsen kan vara ett mycket störande symptom och det kan finnas många orsaker.

Det är alltid värt att utesluta andning och snarkning på grund av näshindningar eller missnöje i näsan och gommen.

Men det kan vara att du producerar mindre saliv än vad du brukade, eller det kan bara vara relaterat till din enalapril eller frusemid.

Enalapril tillhör gruppen av läkemedel som kallas ACEIs, vilket kommer att producera en tickly torr hosta hos vissa människor.

Även om det verkar osannolikt att en dos så liten som 20 mg frusemid skulle orsaka torrhet och symptom på uttorkning.

Det kan vara värt att fråga din läkare att testa din njurefunktion med enkla blod- och urintester.

Det finns också några villkor som minskar produktionen av tårar och saliv.

Så det skulle vara värt att prata med din läkare om detta olyckliga symptom.

Med vänliga hälsningar

Medicinska laget

Läkares Råd