hjärta och blod

Suddig syn på grund av tabletter för högt kolesterol

hjärta och blod Suddig syn på grund av tabletter för högt kolesterol
Anonim

Fråga

Min pappa var på tabletter för högt kolesterol.

Han har nu tagits av eftersom han hade biverkningar av suddig syn. Han har varit borta från tabletterna i två veckor och har fortfarande dessa attacker av suddig syn.

Om han täcker ett öga kan han se stort och detsamma med det andra.

Svar

Jag är ledsen att höra om din fars problem. Det finns en mängd olika läkemedel som föreskrivs för deras kolesterolsänkande effekter. En av de mer populära klasserna av dessa droger är statinerna och dessa har rapporterats ha möjlighet att producera ögonproblem som biverkningar.

Det är möjligt att din fars symptom inte är relaterad till hans tidigare medicinering och jag skulle rekommendera att du föreslår att han återvänder till sin läkare för en översyn så snart som möjligt.

Med vänliga hälsningar

Medicinska laget

Läkares Råd