depression

Antidepressiva biverkningar

depression Antidepressiva biverkningar
Anonim

Fråga

Efter en svår depression efter en förlossning i fjol har jag varit på olika antidepressiva medel, som jag verkar vara mycket känslig för.

Jag hade tillträde till sjukhus och under den tiden hade jag tagit en överdos.

I grund och botten är sakerna mycket bättre, men min medicin har nyligen ändrats till paroxetin, på grund av att jag inte fortsatte med tidigare antidepressiva medel.

Detta skulle bli min sista medicin på grund av min förbättring.

Tyvärr hade jag verkligen dåliga biverkningar, vilket inkluderade okontrollerbar skakning och nerver i slutet.

Jag kunde inte sova så jag var tvungen att sluta medicinen, särskilt eftersom jag befinner mig i ett mycket ansvarsfullt jobb på ett sjukhus och inte kunde fungera.

I en vecka har jag varit mycket hyper och har inte kunnat slappna av och har verkligen överträffade saker.

Jag har varit på en veckors resa så jag var ordinerad Diazepam bara för att lugna mig och att få över biverkningarna men de senaste fyra dagarna har varit riktigt dåliga jag har känt mig väldigt sjuk.

Mina elever är ständigt trånga, jag har ont i nerven och irritation i mitt huvud och jag känner mig ständigt sjuk.

Är det normalt och hur kan jag hjälpa mina symptom?

Svar

Nej, jag tror inte att jag skulle kalla det "vanligt".

Det första att säga är att paroxetin inte är för dig och mycket av det du upplever verkar bero på paroxetinen.

Det borde lösa inom ungefär tre dagar efter att ha stoppat det.

Det andra är att om du upplever dessa problem så kan det vara en indikation på att du inte längre behöver antidepressiva medel.

Det låter från vad du säger att du har det bra på vägen till återhämtning så jag tror att du borde fråga om du inte behöver antidepressiva alls eller inte.

Jag förstår verkligen inte behovet av att byta till ett annat anti-depressiva medel om du faktiskt förbättrar den tidigare.

Tyvärr leder försök att behandla en läkemedelsbiverkning med ett annat läkemedel ofta att saker blir mer komplicerade och svårare.

Jag tror att du behöver fråga om att stoppa paroxetinen och om nödvändigt byta till något annat, men ifrågasätta om det är nödvändigt.

Med vänliga hälsningar

Medicinska laget

Läkares Råd